Zamknij X
Objawy - angina-ropna

Angina

objawy.org.pl


Leczenie

 

Leczenie ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów i trwa co najmniej 10 dni. Odbywa się za pomocą antybiotyków z grupy penicylin. Penicylina jest skutecznym lekiem w walce z paciorkowcami z grupy A. Chodzi o to, że nie są one odporne na tę grupę antybiotyków, jednak w przypadku uczulenia na penicylinę zaleca się makrolidy i klindamycynę.

U dzieci po przebytej anginie zaleca się wykonanie badań takich jak: OB, leukocytozę oraz ogólne badanie moczu, po to aby nie przeoczyć powikłań pod postacią kłębkowego zapalenia nerek czy gorączki reumatycznej.

W leczeniu anginy bardzo ważne jest wypoczywanie w łóżku. Chory powinien być chroniony od chłodu oraz przeciągu. Lekarze zalecają, aby chory leżał w łóżku jeszcze około 2 dni po ustąpieniu gorączki. W przypadku bólu przy przełykaniu, osoba z anginą powinna spożywać pokarmy w formie płynnej lub półpłynnej (jest łatwiejsze przełykanie). Oprócz tego chory musi wypijać dużo ciepłych (rozgrzewających) płynów. Bardzo dobry jest miód z cytryną.

Oczywiście można poprosić lekarza o leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wzmacniające organizm. W trudnych przypadkach może on przepisać leki na bazie penicyliny (antybiotyki). Często stosuje się preparaty w formie cukierków do ssania. Chory powinien również jeść dużo owoców, które zawierają witaminę C. Dzięki tej witaminie organizm lepiej sobie radzi z chorobą.

W przypadku ciągłego zapalenia migdałków lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym.


Pozostałe tematy: